SEVDALARIN DIYARI
Başlığı Görüntüle
SEVDALARIN DIYARI » (¯`·._.· Sevdalarin Diyarina ·._.·´¯) » Körfezli Gençler
Who is here? 1 guest(s)
 Başlığı Yazdır
Kuranla Yenilenmeye Devam
gunahkarussaki
Caminin Dirilişi 58
KURANLA YENİLENMEYE DEVAM

Rabbim Allah cc. ateş alevi göğe doğru yükselir ama yandıktan sonra kül olarak yere düşer. Kendini yüksekte göreni, zahiren büyüklendiğini gösterse bir tiyatro sanatçısı kafasını göğe doğru kaldırarak yapar. Elinize bir kibrit ya da çakmak alıp yaksanız alevi hep göğe doğru çıkar. Ateşten yaratılan şeytanın özelliği de büyüklenmektir. Kendini büyük görmesinden dolayı Adem as;a Secde etmedi ve büyüklendiği için lanetlendi, Cennet;ten kovuldu. Günah işle-yen Âdem babamızla ve Havva anamızla birlikte Cennet;ten Dünyamıza indi-rildiler. Bakara suresi Ayet 38.;Dedik ki: Hepiniz cennetten inin! Eğer benden size bir hidayet gelir de her kim hidayetime tâbi olursa onlar için herhangi bir korku yoktur ve onlar üzüntü çekmezler.; Demek ki büyüklenenler ve günah işleyenler aşağı indiriliyor.
Yağmur gökten aşağı düşer ama toprağa ve üzerindeki canlılara hayat vermesi için sebep kılmıştır Rabbimiz Allah cc. Demek ki Rabbimizin emirle-rine boyun eğersek hayat buluruz ve çevremize hayat veririz. İşte insanların bir kısmının diğer bir kısmından-derileri siyah olduğu için-üstün görmemeleri için, hayat bulmaları için ve çevrelerine hayat vermeye sebep olmaları için Rabbimiz Allah cc. Kelam-ı Kadim;ini derileri siyah olduğu için aşağı gördüğümüz Arapların dilinde indirmiş ama anlamamız için ****ret etmemizi de istemiş.;Bu Kuran,) Ayetlerini, iyiden iyiye düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.; (Sad Suresi, 29) Anlamamız gerekmeseydi, yağlı şerbet gibi boğazımızdan akıp giden mu****isi insanlık için yeterli olsaydı; Arapların da anlamayacağı, sadece güzel mu****isi olan ahenkli müzik kitabı olarak indirmeye de kadirdir Rabbim Allah. cc. Niye anlamamız gerektiğini, akletmemiz gerektiğini sık sık vurgulamış Rabbimiz. ;Gerçekten biz, akıl erdirirsiniz diye, onu Arapça bir Kuran olarak indirdik.; (Yusuf Suresi, 2) Anlarsak terbiye oluruz da onun için.
Selçuklu ve Osmanlı devletleri zamanlarında Kuran-ı anlamamıza vesile olsun diye âlimlerimiz Arapça kelimelerin dimağımıza yerleşip tad alabilmemiz için Arapça kökenli kelimeleri Türkçeleştirip eserler vermişler. Neredeyse bin yıllık kültür birikimiyle 1900 lü yıllara gelmişiz. 1800;lü yıllarda Avrupa;dan bulaşan ırkçılık hastalığı ülkemizin bölünüp parçalanmasına neden olmuştur. Kökümüzü kazımak isteyenler, tarihimizden, bin yılda oluşan kültürümüzden koparmak için öz Türkçecilik hareketi başlatmışlar ve bugünlere gelinmiştir. Üstad Necip Fazıl, bu durumu şöyle özetlemiş. ;Ruhsal, parasal, soyut boyut yaşam eğilim./ Ya bunlar Türkçe değil; Yahut ben Türk değilim. / Oysa halis Türk benim, bunlar işgalcilerim./ Allah Türk;e acısın yalnız bunu dilerim.;
Şimdilerde kelime anlamlı mealli Kuran-ı Kerimler var. İnsan sürekli okursa dimağımıza az dahi olsa yerleşiyor ilahi kelâm kelimeleri. Sabah namazlarında camilerimizde genelde namazdan önce bir cüz okunur. Keşke bu Kuranı anlama çalışması olsa. Kelime anlamlı Kuranlarla bir cüz değil de bir iki yaprak okunsa anlaya anlaya. Bir sabah camiden çıktık, musafahalaştık. Evlerimize doğru yürürken yaşlılar, bazı kebab yapma, ciğer patlatma üzerine konuşuyorlardı. Cemaatten bir kardeşimiz dünyalık üzerine konuştuklarını vurguladı. Ben de lâtife olsun diye;Boğazlar meselesini konuşuyorlar; sepette ne varsa o çıkıyor dışarı. Sepete meyve koymamışlar ki güzel meyveler çıksın. Yıllardır her namazda ;Elhamdülillahi Rabbil âlemin; Rabbimize minnet duyduğumuzu be-lirterek övmemiz gerektiğini, bütün âlemleri;Evreni- düzenlediğini her na-mazda, her rekatta söylüyoruz. Tahiyyatlarda ;dil ile yapılan ibadetler Allah içindir; diyoruz ama hiç dilimize Allah;ın büyüklüğünü anlatmak gelmiyor. Nedeni o kadar okuduğumuz ayetlerin manasından kafamıza gönlümüze hiç girmiyor da ondan. Girmesi için kelime anlamlı meal okumalıyız. Burada gıybet ettim ama eksiliklerimizi tamamlamak için yaptım Allah;ım affet. Hem gıybet ettiklerim mümin kardeşlerim. Gıybet edince bugünkü sevaplarım gıybet ettiklerime gider. Sevaplarım yeterli gelmezse günahları bana verilir. Kazanan mümin kardeşlerim olur, yeter ki Kurana göre ek****lerimizi tamamlamayı öğrenelim kardeşlerim.
Kuran meali okumamıza cahillerden çok hocalar karşı çıkıyor. Bir zamanlar ben de aynı yanılgıya düştüm. Bahanelerimiz insan sayısınca mezheplerin doğacağı ve Müslümanların parçalanmasına sebep olacağı düşüncesi. Kafamızı Kurandan arınmış ama beşeri kitaplarla doldurulmuş bir hale getirdik. Dinimizi hayatımızdan çıkarmak isteyen Lâiklerin işine geliyor bu durum. Kuran meali okumayan hocalar da lâiklere hizmet etmiş oluyorlar. Çünkü sık sık okursak bugün olmazsa yarın ek****lerimizi tamamlarız ve hepimiz bir kitabı okuduğu-muz için aynı şeyleri -ayetleri- düşünürüz. Bu durum bizim bir ve beraber ol-mamızı sağlar.
Yarabbi Peygamberinin dediği;Bilenler bildiklerini anlatmazsa öbür dün-yada bilgileri ağızlarına ateşten gem olarak vurulacaktır.; Hadisine göre kor-kumdan bunları yazdım. Hatalı bir şey yazdımsa affet ya Rabbi. Affım için dua edin kardeşlerim. Okuma ve dinleme sabrı gösteren kardeşlerimin dertlerine devalar, hastalıklarına şifalar, borçlu olanlarına borçlarını ödeme imkanları ver ya Rabbi. Hakkımızda hayırlı olanları bilen sensin. Hakkımızda hayırlı olanları vermeye kâdir olan sensin. Bizlere merhamet et, hakkımızda hayırlı olanları ver ya Rabbi. Allah;ım selamını, rahmetini yağdır Hz. Muhammed sav. Pey-gamberimizin üzerine;

Atlanılacak Forum: