SEVDALARIN DIYARI
Başlığı Görüntüle
SEVDALARIN DIYARI » (¯`·._.· Sevdalarin Diyarina ·._.·´¯) » Körfezli Gençler
Who is here? 1 guest(s)
 Başlığı Yazdır
Hakka Ulaşma Yolu 1
gunahkarussaki
CAMİNİN DİRİLİŞİ İLAVESİ 2
İYİLİKLERİ ÇOĞALTALIM
Bismillahirrahmanirrahim. Her şeyi yoktan yaratan Rabbimiz biz Âdemo-ğullarını boş bilgisayar gibi yaratmış; zaman zaman yarattıklarıyla ve gönderdiği elçileriyle ve olaylarıyla bizleri dosdoğru yoluna işaret etmiş. Özgürlük yolu olan sıratı müstakim: Peygamberlerin, Sıddıkların, Şehitlerin(Şahidlik mertebesine ulaşmış olanların), Salihlerin yoluna ve onlar gibi yaşayanlarla be-raber olmaya çağırmış ve zorlamamış onlar ne güzel arkadaştır demiş Nisa su-resinde. Elçileri yaşantılarıyla dosdoğru yola ya özendirmişler, ya güzel önceki elçilerden örnekler vermişler veya korkutucu örnekleri en son çare ve uyarıcı ilaç olarak sunmuşlar. Bizlere düşen de en güzel örnekleri anlatmak son çare olarak kendi yetkili güçlerimizle korkutmak değil Rabbimizin geçmiş devirlerde yalancı ve zalimlere yarattığı helak olaylarını anlatmak düşüyor.
Biz insanoğlu duyu organlarımızla şuur altımıza kayıt olan bilgi-ler(Gördüklerimiz, duyduklarımız, okuduklarımız, kokladıklarımız, tattıkları-mız vb.) yaşadıklarımız doğrultusunda düşünürüz. Peygamber efendimiz asv. Ölmüşlerimizi anarken onların hayırlı işlerini anmamız gerektiğini bir hadisinde söylemiştir, Bu hadisin tam metnini hadis âlimlerimiz daha iyi bilir. Ölüle-rimizin iyi yanlarını anlatmamız gerekiyorsa dirilerimizin de iyi yanlarını an-latmalıyız. Birbirimizin iyi yanlarını anlatırsak birlik ve beraberliğimiz güçlenir. Kötü yanlarımızı anlatırsak ayrılıklarımızı büyütürüz. Gördüklerimize ve duyduklarımıza göre davranışlarımızı düzenleriz. Örneğin kötü alışkanlık olarak bırakamadığımız sigara alışkanlığı keyifli keyifli içen büyüklerimizi gör-düğümüz içindir. Büyükler bilir, henüz mükellef olmamış torunlarımız bizleri namaz kılarken gördükleri için onlar da tam mükemmel olmasa da namaza baş-lamışlardır.
Mümin kardeşlerim. Gelin nefsi çıkışları bırakalım, iyilikleri, aydınlık günleri ve bizleri sıratı müstakime ulaştıracak zatları ve olayları anlatalım da Cenabı Allah cc. Cümlemizi hidayet üzerinde birleştirsin. Vesselamünaleyküm.
 
Atlanılacak Forum:
Similar Threads
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Birliği Sağlama Yolu Körfezli Gençler 1 29/11/2015
Camilerimizi Canlandırma Yolu 1 Körfezli Gençler 1 16/11/2015