SEVDALARIN DIYARI
Başlığı Görüntüle
SEVDALARIN DIYARI » (¯`·._.· Sevdalarin Diyarina ·._.·´¯) » Körfezli Gençler
Who is here? 1 guest(s)
 Başlığı Yazdır
Lâ ilâhe İllallah Muhammedün Resulüllah
gunahkarussaki
Caminin Dirilişi İlavesi 3
Putlar Olduğundan Fazla Değerlendirilenlerdir

Allah;ımıza hamd olsun, yarattıklarını doğru değerlendirebilmemiz için bizlere göz, kulak vb. duyu organlarımıza ilaveten akıl-fikir vermiş; doğru yo-lunu bulamayan kullarına acıdığından zaman zaman uyarıcı ve müjdeleyici re-sullerini göndermiş. Peygamber efendimizin, sav. ;Ya Rabbi bana eşyayı olduğu gibi göster.; Hadisi vardır.
Rivayet olunur ki; Nasrettin Hoca, Hallacı Mansur, Muhiddini Arabi, bir hocanın talebeleridir. Hocaları bir Allah cc. Dostudur. Talebeleriyle geziye git-tiklerinde bir kuzuları vardır, kesip kemiklerini kırmadan etini pişirip yerler ve hocaları kerametini gösterir. Bir dua okur ve Allah;tan cc. Kuzuyu canlandırmasını ister ve Allah;ın izniyle kuzu canlanır. Bu kerameti birkaç kes gören ve dualarını duyan talebeler, duayı ezberlerler. Hocaları bir yere gittiğinde kuzuyu biri keser, biri yüzer, etini yedikten sonra duasını okurlar; kuzu ya topal canlanır ya da hiç canlanmaz. Rivayet olduğu için olayı tam bilmediğim için böyle anlatıyorum. Hocaları geldiğinde;kim kesti?; diye sorar. Hallacı Mansur ce-vabını alır ve ona;seninde elin kolun kesilsin; der. Muhyiddini Arabî yüzmüş-tür kuzuyu, ona da ;Senin de derin yüzülsün.; Der. Sıra Nasreddin hocaya gelir O;;Ben bir şey yapmadım sadece bunların yaptığına geride durarak güldüm; der. Ona da hocaları,;Senin de sözlerine kıyamete kadar gülsünler.; Der. Bu rivayetin doğruluğunu ismi geçen büyüklerin yaşantıları ispatlıyor.
Muhyiddini Arabî ks. Hazretleri Şamda bir topluluk içinde hutbe okur gibi konuşma yapar. Konuşmasının içinde;Sizin taptığınız Allah cc. (Hâşâ) ayakla-rımın altındadır. Bu sözümün manası SS; Ş; ye girdiği zaman anlaşılacak.; Der. Zahiren orada bulunanlar sözlerini çok hatalı bulup O;nu tutup derisini yüzerek öldürürler. Yüzyıllar sonra Sultan Süleyman Şam;ı fetih edince bu olayı anlatırlar. Sultan Süleyman, o sözü nerede söylediğini öğrenir ve orayı kazdırır. O yerin altından altınlar çıkar. Yani Muhyiddini Arabî ksa.;Siz altınlara fazla değer veriyorsunuz; adeta altınlara tapıyorsunuz. Her şeyi altınca değere göre ölçüyorsunuz.; Demek istemiş.
Müslüman olabilmek için;Lâ ilâhe illallah Muhammed ün Resulüllah; demeliyiz. Hakikaten. Puta tapan müşrikler de Allah;ı biliyorlardı.(Tam bilmiyorlardı.) Putları hâşâ Allah;ın ortakçısı veya aracısı kabul ediyorlardı. Taştan ve ağaçtan yontma putlarının hiçbir güçleri olmadığı halde onları böyle değer-lendirmeleri ile şimdi bu zamanda bazı heykelleri böyle değerlendirip saygı göstermek de müşriklik olur. Yazımı okuyup gerçeğin farkına varanlar hata yapmışlarsa tövbe edip Allah cc. Den aflarını dilesinler. Nelere ne kadar değer vermemiz gerektiğini öğrenmek için;Muhammed ün ResulüllAH; tevhit cümlemizin açılımı olan Kuran-ı Kerim;in ölçülerine peygamberimizin yaşantısını göz önünde bulundurarak bakalım. Allah cc. Cümlemizi Peygamberlerinin, kendisini görür gibi hareket eden şahitlerinin(şehitlerinin), Hz. Ebubekir efen-dimizin yolunu takip eden Sıddıklarının ve bütün peygamberler gibi ve sahabeler gibi inançlı yaşayan Salih(iyi) kullarının yollarından ayırmasın. ecmain.Vesselam.

Atlanılacak Forum: