SEVDALARIN DIYARI
Başlığı Görüntüle
SEVDALARIN DIYARI » (¯`·._.· Sevdalarin Diyarina ·._.·´¯) » Körfezli Gençler
Who is here? 1 guest(s)
 Başlığı Yazdır
Kuranın Kapısı Fatiha’nın Aklıma Düşürdükleri
gunahkarussaki
Caminin Dirilişi İlavesi 5
Kuranın Kapısı Fatiha;nın Aklıma Düşürdükleri

Bismillahirrahmanirrahim. Her an her şeyi gören, duyan, kuşatmış olan ve kontrol altında tutan, ihtiyacı olmayan ama ihtiyacı olan var ettiklerinin ihtiyaçlarını çalışma mesabesi kadar temin eden Rabbimiz Allah;tan cc. Besmele ile izin alarak başlamalı ve her işimizde O;nun büyüklüğünü dile getirmeliyiz. Bizlere merhametiyle muamele etmesini kalbimizden geçirmeliyiz. Bu dünyada biz insanlara cüzi irade verdin; Kıyamet gününde külli iradenle her şeye hükmettiğini göstereceksin ve bizler elimize, dilimize, derimize varıncaya kadar her şeyimize hükmettiğini göstereceksin. Biz o zaman hesap verirken hesabımızı kolaylaştır. Çünkü biz yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizlere merhametinle muamele et Ya Rabbi.
Arapların fatihanın indiği günlerde 360 tane putları vardı, Eski Yunan medeniyetinde tanrıları, tanrıçaları vardı. Dünyanın diğer yerlerinde de ineğe tapanlar, ateşe tapanlar gibi sapkın insanlar vardı. Herkes tanrısını övüyor ve hiçbir kuvveti olmayan tanrılarından yardım bekliyorlarmış. İşte Fatiha bütün âlemleri yaratan ve düzenleyenden yardım beklememiz gerektiğini ve ona ibadet etmemiz gerektiğini belirtiyor. Buradan hareketle mürşitlere bağlılığı şirk(Allah;a cc. Ortak koşmak) sayanlar, Nasıl ibadet etmemiz gerektiğini öğretecek mürşitlere bağlılığı inkâr ederler. Oysa ayetlerin devamında bizi dosdoğru yola ilet diyoruz ve o yolunun nimet verdikleri(Kurana göre nimet verdikleri Nisa suresi 69. Ayette Peygamberler, Sıddıklar, Şahitler ve Salih kullardır.) Mürşitler, onların yolunda olanlardır; gazaba uğramış ve sapmışların yolunda değillerdir ve bizde Peygamberlerin sıdıkların, şahitlerin ve Salihlerin yolunda olmamızı diliyoruz.
Fatiha suresi ilk inen suredir. Diğer sureler parça parça (ayet ayet) sonra inerek tamamlanmıştır. Alâk suresinin ilk inen ayetler olduğu rivayeti vardır. Emir kipinde inen ayetler Alâk suresindedir ve ilk emir İkra!(Oku) diye başlayan ayettir. Fatiha suresinde emir kipli ayet yoktur. Emir kipiyle ilk inen ayetler bulunan sure Alâk suresidir. Rivayetler herhalde bu nedenle karıştırılmıştır. Rabbimiz Allah cc. Hatalı düşünüyorsak affetsin. amin.
 
Atlanılacak Forum:
Similar Threads
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Kuranın Hikayesi 1 Körfezli Gençler 1 15/02/2016