SEVDALARIN DIYARI
Başlığı Görüntüle
SEVDALARIN DIYARI » (¯`·._.· Sevdalarin Diyarina ·._.·´¯) » Körfezli Gençler
Who is here? 1 guest(s)
 Başlığı Yazdır
ELHAMDÜLİLLAH
gunahkarussaki
Caminin Dirilişi İlavesi 4
Övgülerimiz ve Minnettarlıklarımız Rabbimiz İçin Olmalı
Rabbimizin verdiği nimetleri saysak bitiremeyiz. Herşeyi düzenleyen Rab-bimiz ALLAH cc.dür. Aklımızın erdiğince bildiklerimizi söyleyelim. Örneğin alıp verdiğimiz havada belli oranda oksijen var; olmasa bizler ve bütün canlılar ölür. Üzerimizdeki havanın vücudumuzda belli bir ağırlığı var; olmasa kâlplerimizin pompaladığı kanlarımız damarlarımızı patlatır ve ölmemize neden olur. İçtiğimiz sular, Hidrojenlerin Oksijenlerle birleşmesiyle ve maddeleri eriterek ihyaçlarımızı giderir. Eğer içtiğimiz bir bardak suyun hidrojenlerini ve oksijenlerini ayrı ayrı vücudumuz içine alsak patlama olur ve vücudumuz par-çalanır, ölmemize neden olur. Havada belli bir sıcaklık var; çok sıcak olsa ya-narız; çok soğuk olsa donarız. Yediğimiz ve içtiğimiz tüm maddeler olmasa aç-lıktan; bu maddeler zehirli olsa zehirlenerekten ölürüz. Taşlara ve katı madde-lere sert olma özelliği verilmemiş olsa Dünyada dolaşamaz dalarak ölürüz. Rabbimiz her yarattığı maddenin atomlarının etrafında elektronlarını döndüre-rek kendini zikrettirmektedir. Maddelere birbiriyle elektron alışverişi yaptırarak sanki yeni maddelerin oluşmasını sağlamış ve elektriklenme dediğimiz elektrik akımları meydana gelmesine sebebler hazırlamıştır. Elektriklenme olmasaydı belki hiçbir teknoloji yapılamazdı. Atomlar parçalansa atom bombası etkilerini yaparlardı. Atomların bile kendi kendine parçalanmasını önleyen ve her şeyi kuşatan büyük bir güç sahibi var; O, Rabbimiz ALLAH;tır. Cc.
Birinci kat gökyüzünde Güneşin etrafında Dünyamız gibi gezegenler(Yıldızlar) atomların çekirdeğinin etrafında dönen elektronlar gibi düzenli bir şekilde dönmektedirler. Eğer düzenini tutan büyük bir güç sahibi Rabbimiz olmasaydı; gecelerimiz veya gündüzlerimiz çok uzar veya kısalır; mevsimlerimiz de bozulur ve Dünyamızda yaşanan bir hayatımız kalmazdı. Gözlerimiz ve kulaklarımız olmasa veya göremediğimiz ışıkları ve duyamadığız sesleri de hissedebilseydik mutlu yaşayamazdık.
Ya Rabbi bütün nimetlerini saysam bitiremem. Mümin kardeşlerim bir bağ-bostan bahçesi sahibi, bahçesinden hiç meyve alamasa ne yapar? Bahçesindeki bağı-bostanı bozar; başka ürün yetiştirmek için bağı- bostanı kaldırır. Bizler de Rabbimizin bizlere elçileriyle gönderdiği kitaplara göre kulluk yapmaz; şükürlerimizi yerine getirmezsek bozulan bağa- bostana döndürülürüz.
Ya Rabbi, hakkımızda hayırlı olanları bilen ve onları yaratmaya kâdir olan; suçlularımızı hemen cezalandırmayan Hâlim ve sana inanmayanlara bile merhamet eden Rahman ve her şeyimizi karşılıksız veren Vehhab olan sensin. Bizlere merhamet et hakkımızda hayırlı olanları yarat Yâ RABBİ cc.
 
Atlanılacak Forum: