SEVDALARIN DIYARI
Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 193
En Yeni Üye: vedat
Kur'an-ı Kerim

SEVDALARIN DIYARI

Peygamberler Tarihi

SEYDA HZ SOHBETLERI

HIKMETLI SÖZLER

Bir Murid Seyda Hz.lerin sordu: -Kurban bazı muridlere gelin dergaha gidelim dediğimizde bize günah yapmışız, çekiniyoruz. Seydanın (ks) bizi kovmasından korkuyoruz” diyorlar.Bu konu hakkında ne emredersiniz? Seyda Hz.leri: -Bu fikri, bu düşünceyi şeytan onlara vesvese ediyor.Sadatın yanında günahın kıymeti yoktur. Yeter ki murid günahlarına tevbe etsin, günahta ısrar etmesin, buyurdu. "


Seyda Muhammed Nurani (ks)
 

"Seyda Hazretleri şöyle buyurdu: "Kaza namazlarınızı bir an önce kılınız. Çünkü ahir zamandayız"


Seyda Muhammed Nurani (ks)
 

"Seyda hazretleri şöyle buyurmuştur - Tövbenizi bozmayın. Günah işlememek için Cenab-ı hak'ka verdiğiniz söze sahip çıkın. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bir hadisinde şöyle buyurur ki " Eğer bir müslüman tövbe edip bozarsa ve bu hali devamlı tekrar ederse sanki Allah (c.c.)'la alay etmiş gibi olur.;

 


Seyda Muhammed Nurani (ks)
 

"Bir murid Seyda Hz.lerine sordu -Kurban, bir mürşit muridin en çok hangi hareketine kızar ? Mubarek: -Sadatlar en çok Fıkha aykırı bir hareket işlendiği zaman çok kızarlar. -Peki kurban Sadatlar bir muridin en çok hangi hareketinden hoşlanırlar? Mubarek: -Bir murid hal ve hareketinde Fıkhı tatbik ettiği zaman sadatlar çok sevinirler. Tabi ki ihlaslı olmak yani gayenin ALLAH olması lazımdır."


Seyda Muhammed Nurani (ks)

 

"Devamlı sıkıntı içinde olan bir mürid bu halinin kalkması için Seyda Hazretlerinden dua isteyince Mübarek: "Devamlı rabıtalı olmaya çalış. Çünkü mürşidin rabıtası müridin sıkıntılarını giderir" Diye buyurdu."


Muhammed Nurani (ks)
 

 

"Bir gün müridlerden biri Seyda Hazretleri’ne namazda sarık takmak için alim olmanın şart olup olmadığını sorunca Mübarek: -Bu sünnet alimlere has bir sünnet değildir.İster alim ister cahil olsun herkesin bu sünneti yerine getirmesi gerekir. Seyda-ı Taği (K.S.) “Namazda sarık takan müridleri gördüğü zaman çok hoşlanır ve onlara meleklerin saflarına benziyorsunuz” derdi. (Not: Örf ve adetlerimizde beyaz sarık Alimlere hastır geri kalanlar ise bayazın dışında ki bir renk takması lazım."


Muhammed Nurani (ks)

 

 

"Seyda Hazretleri bir gün İstanbul’a giderken trafik sıkışıklığı yüzünden ancak yarım saatte Boğaz Köprüsünü geçebildi. Bunun üzerine Seyda Hazretleri : -Bu dünya köprüsünü ancak yarım saatte geçebiliyorsak, ya Mahşer Günü’nde Sırat Köprüsü’nü geçerken halimiz ne olacak ? diye buyurdu."


Seyda Muhammed Nurani (ks)

 

"Seyda Hazretleri sünnet namazlarına çok dikkat eder ve müridleri de bu konuda ikaz ederdi. Hastalığının en şiddetli olduğu dönemlerde bile sünnet namazlarını kılardı. Bizim ise daha çok dikkat etmemiz lazım."


Muhammed Nurani(ks)

 

"Ramazan ayında kendisine nergis çiçeği getiren bir muride Seyda Hazretleri şöyle buyurdu: “ Ramazan ayında çiçek koklamak mekruhtur. Peygamber Efendimizin kokusu gül kokusu idi. Peygamber Efendimizin miraca çıkarken bindiği Burak adlı bineğinden de nergis çiçeğinin kokusu geliyordu."

Seyda Muhammed Nurani(k.s.)

"Bir murid Seyda Hz.lerine sordu: -Kurban başkasının tesbihiyle virdimi çekebilir miyim ? Mubarek: -Tesbihe bakmaman şartıyla çekebilirsin. Murid: -Kurban bulunduğum şehir yazın çok sıcak oluyor.Bu sıcak ortamda vird çekerken çok zorlanıyorum.Kısa kollu elbiseyle virdimi çekebilir miyim? Mubarek: -Mecbur kaldığın takdirde çekebilirsin.Ama sakın evin dışında yani dışarıda kolsuz elbise giyinme!Çünkü dışarıda kolsuz giyinmek münafıklıktır. Murid: -Peki kurban kolsuz yatabilir miyiz? Mubarek: -Kolsuz yatabilirsiniz ama kollu elbiseyle yatmak daha iyidir,diye buyurdu."

Seyda Muhammed Nurani(k.s.) !

sahizokamir Sayfa Yükleniyor Eklentisi
Forum Başlıkları
En Yeni Forum Başlıkları
ELHAMDÜLİLLAH
ORUÇ
Kuranın Kapısı Fatih...
Kuranın Hikayesi 1
Lâ ilâhe İllallah Mu...
En Fazla İlgilenilen Başlıklar
Henüz Başlık Oluşturulmamış.
ABDULLAH BİN ALEVİ (Rahmetullahi Aleyh)

 

ABDULLAH BİN ALEVİ (Rahmetullahi Aleyh) Bir duası kâfiydi İlmiyle amil olan âlimlerden biridir. :Tasavvufta dahi hem, yükselmiş bir velidir. Bir gün, Mekke şehrinde rastladı ki birine, İçki içiyor idi, gitti çok garibine. O kimseye yaklaşıp, buyurdu ki: (Be adam! Böyle mübarek yerde işlenir mi hiç haram?) Dedi ki: (Biliyorum, haramdır bu mel'anet. Ben de, bundan üzüntü duyuyorum begayet. Çok istiyor isem de hatta bunu bırakmak, Lakin olamıyorum bu hususta muvaffak.) Buyurdu ki: (Bırakmak nasib olursa eğer, Bir daha içmemeye, bir söz ver bana yeter.) Adam, çok sevmiş idi bu evliya kişiyi. Dedi: (Söz veriyorum, içmem bu pis içkiyi.) O zaman, şöyle dua etti ki bu veli zat: (Ya Rabbi, bu beladan sen bunu eyle azad.) O anda, o kimsenin değişti kalbi birden. Tam bıraktı içkiyi, o andan itibaren. Halisane olarak, etti tövbe, istiğfar. Bozmadı tövbesini, ta ölünceye kadar. O gece, rüya gördü Abdullah-ı Alevi. Bir münadi, göklerden verirdi bir haberi. Diyordu ki, söyleyip ismini bu kişinin:  Filan yerde, bir kabir kazınız onun için. Kim hazır bulunursa, onun cenazesinde, Mağfiret olacaktır, bu mevta sayesinde.) Uyanıp, o kimseyi evinden sordu bizzat. Dediler ki: (Bu gece, çok güzel etti vefat.) O bildirilen yerde, kazdılar mezarını. Abdullah bin Alevi, kıldırdı namazını. Buyurdu: (Ey insanlar, bilin ki şunu mutlak, Sizi, ahiret için yarattı cenab-ı Hak. Böyle iken, bir mümin, bırakıp ahireti, Günahlara dalarsa, ne olur akıbeti? Halbuki dünya fani, ebedidir ahiret. Orada, her amelden hesap var hem de elbet. Bak, ömrün azalıyor, ölüme gidiyorsun. Hazırlığın bile yok, niçin üzülmüyorsun?) Bir gün oturuyordu oğlu ile bir yerde. Eğlenen bir cemaat gördü biraz ilerde. Buyurdu ki: (Evladım, şunların haline bak. Birkaç yıl sonra hepsi, kabirlerde olacak. Halbuki her günaha, hesap vardır, bu kati. Onlar da biliyorlar bu müthiş hakikati. Aklı olan, dünyada, henüz ecel gelmeden, Ölüm ve ahirete hazırlanır önceden. Bilir ki, dünya fani, ebedidir ahiret. Ahirete, daha çok gösterir sa'y-ü gayret.)

 

Oylama
  • Oyla 5.00/10

Oyunuz: 5.0/10 (2 Oyu iptal et)


Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

©